Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Starostwo Powiatowe w Kwidzynie

2008-12-10, Komunikat PINB w Kwidzynie do INWESTORÓW, PROJEKTANTÓW i KIEROWNIKÓW BUDÓW o obowiązkach uczestników procesu budowlanego.

KOMUNIKAT
Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Kwidzynie
do
INWESTORÓW, PROJEKTANTÓW i KIEROWNIKÓW BUDÓW

W związku z ostatnimi wypadkami mającymi miejsce podczas prowadzenia robót budowlano-remontowych Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Kwidzynie, przypomina o obowiązkach uczestników procesu budowlanego.
   Do obowiązków inwestora należy zorganizowanie procesu budowy, z uwzględnieniem zawartych w przepisach zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, a w szczególności zapewnienie w przypadkach uzasadnionych wysokim stopniem skomplikowania robót budowlanych lub warunkami gruntowymi, nadzoru nad wykonywaniem robót budowlanych przez osoby o odpowiednich kwalifikacjach zawodowych (art. 18. 1. ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane).
   Do podstawowych obowiązków projektanta należy m. in. zapewnienie, w razie potrzeby, udziału w opracowaniu projektu osób posiadających uprawnienia budowlane do projektowania w odpowiedniej specjalności oraz wzajemne skoordynowanie wykonanych przez te osoby opracowań projektowych, zapewniające uwzględnienie zawartych w przepisach zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia
w procesie budowy, z uwzględnieniem specyfiki projektowanego obiektu budowlanego (art. 20. 1. przywołanej ustawy).
   Do podstawowych obowiązków kierownika budowy należy m. in. koordynowanie realizacji zadań zapobiegających zagrożeniom bezpieczeństwa i ochrony zdrowia (art. 22. przywołanej ustawy).
Mając na uwadze dużą liczbę robót budowlano–remontowych realizowanych systemem gospodarczym (m. in. izolacje murów piwnicznych) oraz niedostatek wykwalifikowanej kadry budowlanej, zauważam, że inwestor często zapomina o ciążących na nim obowiązkach związanych z przebiegiem inwestycji. Niniejszym komunikatem zwracam uwagę na to, że roboty budowlane można rozpocząć po uzyskaniu wszystkich wymaganych dokumentów oraz sprawdzeniu czy wykonawca posiada odpowiednie kwalifikacje (uprawnienia i doświadczenie) do prowadzenia prac. Jednocześnie zalecam stosowanie właściwych (sprawdzonych) technologii oraz dobrej jakości materiałów.

arch. Wiesław Gałkowski
Kwidzyn, 9 grudnia 2008r.

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Administrator Portalu 27-04-2009 07:52
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Wiesław Gałkowski 10-12-2008
Ostatnia aktualizacja: Magdalena Pakalska 15-09-2009 14:49