Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Starostwo Powiatowe w Kwidzynie

Uchwała Nr XX/135/2020 Rady Powiatu Kwidzyńskiego z dnia 26 października 2020 r. w sprawie przyjęcia PROGRAMU OCHRONY ŚRODOWISKA DLA POWIATU KWIDZYŃSKIEGO NA LATA 2020-2030.

Uchwała nr XX/135/2020  

Rady Powiatu Kwidzyńskiego

z dnia 26 października 2020r.

 

w sprawie przyjęcia PROGRAMU OCHRONY ŚRODOWISKA DLA POWIATU KWIDZYŃSKIEGO NA LATA 2020-2030

Na podstawie art. 12 pkt 11 ustawy z dnia 5 czerwca 1998r. o samorządzie powiatowym ( tekst jednolity: Dz. U. z 2020r. poz. 920 ) w związku z art. 17 i art. 18 ust. 1 ustawy z dnia  27 kwietnia 2001r. - prawo ochrony środowiska ( tekst jednolity: Dz. U. z 2020r. poz. 1219 )

Rada Powiatu Kwidzyńskiego uchwala, co następuje:

§ 1

Przyjmuje się PROGRAM OCHRONY ŚRODOWISKA DLA POWIATU KWIDZYŃSKIEGO NA LATA 2020-2030, w brzmieniu jak w załączniku do niniejszej uchwały.

§2

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu Kwidzyńskiego

§3

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

Uzasadnienie:

Wykonując obowiązek wynikający z zapisu art. 17 ust. 1 z dnia 27 kwietnia 2001r. Prawo ochrony środowiska ( tekst jednolity: Dz. U. z 2020r. poz. 1219 ) Zarząd Powiatu Kwidzyńskiego, zlecił firmie EKOPROFIL pod kierownictwem Prof. Arnolda Bernaciaka, sporządzenie projektu dokumentu pt.: „ Program ochrony środowiska dla powiatu kwidzyńskiego na lata 2020-2030 ”.

Ustawa w artykule 17 wprowadza taki obowiązek dla każdej jednostki samorządu terytorialnego. Programy stanowią narzędzie realizacji polityki ochrony środowiska, czyli „zespołu działań mających na celu stworzenie warunków niezbędnych do realizacji ochrony środowiska, zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju”. Dotychczas obowiązującym w tym zakresie dokumentem w powiecie kwidzyńskim była Aktualizacja programu ochrony środowiska dla powiatu kwidzyńskiego na lata 2012-2015 z uwzględnieniem lat 2016-2019, stanowiąca załącznik do uchwały nr XXI/159/2012 Rady Powiatu Kwidzyńskiego z dnia 24 września 2012 r

Zakończenie okresu planistycznego, zmiany w zakresie treści szeregu dokumentów strategicznych warunkujących kształt Programu, nowe wytyczne Ministerstwa Środowiska co do kształtu i treści programów, poważne zmiany uwarunkowań w zakresie ochrony środowiska stanowią bezpośrednie przyczyny opracowania nowego dokumentu w tym zakresie.

Zgodnie z wymaganiami wskazanej wyżej ustawy Prawo ochrony środowiska i ustawy O udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko ( tekst jednolity:  Dz. U. z 2020r. poz.  283 z późn. zm. ) projekt dokumentu został pozytywnie zaopiniowany przez Zarząd Województwa Pomorskiego. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku oraz Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny na podstawie projektu dokumentu oraz przedłożonego przez Starostę Kwidzyńskiego wniosku o wydanie opinii w zakresie potrzeby przeprowadzenia Strategicznej Oceny Oddziaływania Projektu Programu na Środowisko wypowiedzieli się, że dla analizowanego dokumentu nie ma potrzeby przeprowadzenia SOOŚ. W związku z tym nie zaistniała potrzeba przygotowania dokumentu pn. Prognoza Oddziaływania Programu Ochrony Środowiska dla Powiatu Kwidzyńskiego na Środowisko. Brak potrzeby prowadzenia Strategicznej Oceny Oddziaływania na Środowisko przyjmowanego dokumentu  wiąże się  z brakiem obowiązku udziału społeczeństwa w takim postępowaniu.

Pod względem formalnym projekt Programu ochrony środowiska dla powiatu kwidzyńskiego na lata 2020-2030 został opracowany zgodnie z wytycznymi przygotowanymi w tym zakresie przez Ministerstwo Środowiska ( opublikowanymi na stronie ministerstwa w 2016r. ). Sam okres, na jaki Program jest przyjmowany, zgodnie z Wytycznymi, jest „zbieżny z okresem obowiązywania głównych dokumentów strategicznych i programowych  w obszarze środowiska” w kraju. Kluczowe znaczenie ma w tym wypadku nowa Polityka ekologiczna państwa 2030 – strategia rozwoju w obszarze środowiska i gospodarki wodnej, która, zgodnie z tytułem, przyjęta została na okres do 2030 roku. Nie skorzystano przy tym z możliwości, które wskazano w Wytycznych, aby wyznaczyć dodatkową perspektywę obowiązywania Programu na lata następne. Uznano, iż perspektywa 11-letnia jest na tyle długim horyzontem, iż dalsze ramy czasowe perspektywy, wiązałyby się z planowaniem w warunkach zbyt dużej niepewności.

Celem sporządzenia programu jest przedstawienie i uaktualnienie danych o środowisku dotyczących powiatu, wytycznych do racjonalnych działań na dalsze lata zmierzających do poprawy stanu środowiska w zakresie jaki znajduje się w kompetencjach powiatu oraz organów współdziałających z powiatem.

Projekt Programu ochrony środowiska dla powiatu kwidzyńskiego na lata 2020-2030 odpowiada wymogom stawianym tego typu opracowaniom wynikającym z obowiązujących przepisów i określa w szczególności, zgodnie z Wytycznymi Ministerstwa Środowiska,  obszary interwencji, cele, kierunki interwencji i zadania. Dla każdego z zadań określono jednostkę odpowiedzialną za jego realizację, nakłady i źródła finansowania oraz harmonogram realizacji. Ponadto, dla każdego celu został określony wskaźnik jego osiągniecia. Podano zarówno jego wartość bazową jak i wartość docelową.

Program ochrony środowiska dla powiatu z założenia stanowi swoisty zbiór potrzeb identyfikowanych na terenie powiatu – ale nie jest typowym „dokumentem wdrożeniowym” o wymiarze operacyjnym. Program jest tylko strategicznym wyrazem woli podejmowania działań w nim określonych i przypisanych do realizacji powiatowi, ale sam proces realizacji  i przebieg tych działań jest ściśle określony w dokumentach odrębnych.

Powiatowy program ochrony środowiska ogranicza zakres zagadnień do tych, na których wykonanie powiat ma choćby minimalny wpływ. Nie oznacza to bynajmniej skupienia się na zadaniach samorządu powiatowego, jako organu ochrony środowiska. Chodzi jedynie o pominięcie kierunków działań i zadań, które przepisy zastrzegają do wyłącznej właściwości innych organów (w tym szczególnie administracji rządowej oraz administracji samorządowej szczebla wojewódzkiego i gminnego ), planowanych, zarządzanych i weryfikowanych w tych instytucjach posiadających środki na ich finansowanie. Umieszczenie w powiatowym  programie ochrony środowiska zadania, którego wykonanie należy do innego, podmiotu (instytucji administracji publicznej) następuje w wyniku zobowiązania do współdziałania przy wykonywaniu tego zadania.

Nie wyodrębniono w projekcie programu zagadnień inwestycyjnych związanych z ochroną środowiska uwzględniając aktualną sytuację dotyczącą kompetencji powiatu w tej dziedzinie jak również znaczny spadek wpływów do budżetu powiatu z tytułu opłat i kar w ochronie środowiska oraz źródeł i kierunków finansowania dostępnych dla beneficjentów poszczególnych funduszy. Dodatkowo zadania dotyczące gospodarki wodnej to zadania gmin i Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie , zadania z zakresu organizacji gospodarki odpadami komunalnymi to zadania gmin. W ochronie powietrza szczególnego znaczenia nabrały programy ograniczania niskiej emisji oraz zapisy programu ochrony powietrza dla strefy pomorskiej i tutaj środki na zwalczanie niskiej emisji skierowane są do gmin.

Wobec powyższego podjęcie niniejszej uchwały jest zasadne.

 

 

załącznik do uchwały XX/135/2020

 

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Patrycja Rozmysłowicz 27-10-2020 17:48
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 27-10-2020
Ostatnia aktualizacja: Patrycja Rozmysłowicz 27-10-2020 17:48