Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Starostwo Powiatowe w Kwidzynie

Uchwała Nr 369/05 Zarządu Powiatu Kwidzyńskiego z dnia 24 listopada 2005r. w sprawie warunków zwalniania z opłat rodziców dzieci i młodzieży przebywających w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych Powiatu Kwidzyńskiego.(UCHWAŁA STRACIŁA MOC - AKTUALNA UCHWAŁA NR 10/14 ZARZĄDU POWIATU KWIDZYŃSKIEGO Z DNIA 18 GRUDNIA 2014 R.)

Uchwała Nr 369/05

Zarządu Powiatu Kwidzyńskiego

z dnia 24 listopada 2005r.

 

 

w sprawie warunków zwalniania z opłat rodziców dzieci i młodzieży przebywających w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych Powiatu Kwidzyńskiego

 

Na podstawie art.4, ust.1, pkt.1 oraz art.32, ust.1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (t.j. Dz. U. Nr 142 z 2001 r. poz. 1592 z późn. zm.),§66, ust.8 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 7 marca 2005 r. w sprawie rodzajów i szczegółowych zasad działania placówek publicznych, warunków pobytu dzieci i młodzieży w tych placówkach oraz wysokości i zasad odpłatności wnoszonej przez rodziców za pobyt ich dzieci w tych placówkach (Dz. U. Nr 52 z 2005r. poz. 467 z późń. zm.), art.8 ust. 1 pkt.2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 64 z 2004 r. poz 593 z późn. zm.)

Zarząd Powiatu uchwala, co następuje:

 

§ 1.

 

Określa się warunki częściowego lub całkowitego zwalniania z opłat rodziców dzieci i młodzieży przebywających w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych, który stanowi załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.

 

§ 2.

 

Nadzór nad wykonaniem Uchwały powierza się członkowi zarządu wg kompetencji.

 

§ 3.

 

Uchwała wchodzi w życie z dniem podpisania.

 

 

 

  

Warunki częściowego lub całkowitego zwalniania z opłat rodziców dzieci i młodzieży przebywających w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych.

 § 1.

 

W szczególnie uzasadnionych przypadkach rodzice (prawni opiekunowie) dzieci i młodzieży mogą ubiegać się o częściowe lub całkowite zwolnienie z ponoszonych opłat.

 § 2. 

Wnioski o zwolnienie z opłat rodziców (prawnych opiekunów) dzieci i młodzieży należy składać u dyrektora specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego.

 § 3. 

Wniosek o zwolnienie z opłat składają oboje rodzice (prawni opiekunowie) razem lub jedno z nich w przypadku, gdy:

a)      nie prowadzą wspólnego gospodarstwa domowego,

b)      miejsce pobytu jednego z rodziców nie jest znane,

c)      zachodzą trudne do przezwyciężenia okoliczności uniemożliwiające porozumienie pomiędzy rodzicami

§ 4. 

Wniosek o zwolnienie z opłat powinien zawierać:

1)      imiona i nazwiska wnioskodawcy/wnioskodawców

2)      proponowaną wysokość kwoty i okres zwolnienia, którego wniosek dotyczy,

3)      uzasadnienie ubiegania się o zwolnienie,

4)      oświadczenie wnioskodawcy o stanie majątkowym, potwierdzone w miarę możliwości dokumentami: zaświadczeniem z zakładu pracy, aktualnym odcinkiem z renty lub emerytury, w przypadku korzystania z pomocy społecznej potwierdzone stosownym zaświadczeniem,

5)      inne dowody potwierdzające okoliczności uzasadniające zwolnienie.

 

§ 5. 

Dyrektor specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego powołuje Komisję, która rozpatruje i opiniuje wnioski o zwolnienie z opłat rodziców (prawnych opiekunów) dzieci i młodzieży. 

§ 6. 

1. Protokół Komisji dyrektor ośrodka przedstawia Zarządowi Powiatu w celu zajęcia stanowiska w sprawie zwolnień z opłat.

2. Stanowisko Zarządu jest ostateczne i nie podlega odwołaniu.

 § 7. 

Zwolnienie uzależnione jest od kryterium dochodowego rodziców (prawnych opiekunów) w przypadku:

1.Jeżeli dochód rodziny jest wyższy od kryterium dochodowego, o którym mowa art.8 ust. 1 pkt.2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 64 z 2004 r. poz 593 z późn. zm.) ale nie przekracza 150 %, wówczas rodzice (prawni opiekunowie) mogą być zwolnieni z opłat w wysokości 50% kosztów ustalonych przez dyrektora placówki.

2.Jeżeli dochód rodziny dziecka nie przekracza kryterium dochodowego ustalonego wg ustawy o pomocy społecznej, wówczas rodzice (prawni opiekunowie) mogą być zwolnieni z opłat w całości. 

§ 8. 

1. Niezależnie od kryterium dochodowego, o którym mowa w § 7, częściowym lub całkowitym zwolnieniu z opłat mogą zostać objęci rodzice (prawni opiekunowie):

a)      korzystający ze świadczeń szpitala psychiatrycznego, oddziału psychiatrycznego w szpitalu ogólnym, sanatorium dla osób z zaburzeniami psychicznymi, innego zakładu opieki zdrowotnej, sprawującego całodobową opiekę psychiatryczną lub odwykową,

b)      dotknięci zdarzeniami losowymi, powodującymi istotne pogorszenie sytuacji finansowej,

c)      przewlekle chorzy, ponoszący wydatki na leczenie, powodujące znaczny wzrost kosztów utrzymania,

d)      w przypadku, gdy rodzice ponoszą opłatę za pobyt innych członków rodziny w domu pomocy społecznej lub innej placówce,

e)      w przypadku pozostawania bez zatrudnienia,

f)        korzystających ze świadczeń pieniężnych pomocy społecznej,

g)      w innych uzasadnionych okolicznościach.  

§ 9. 

W przypadku, gdy w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym przebywa więcej niż 1 dziecko pochodzące z tej samej rodziny, wówczas rodzice (prawni opiekunowie) mogą być zwolnieni z opłaty w wysokości 50% sumy należnej kwoty opłaty za każde dziecko.  

§ 10. 

Zwolnienie z części lub całości z opłat rodziców (prawnych opiekunów) dziecka wydaje się na czas określony, jednak nie dłuższy niż rok szkolny. 

§ 11.

 Określone w niniejszej uchwale zasady częściowego lub całkowitego zwalniania z opłat rodziców za pobyt ich dziecka w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym stosuje się także do opiekunów prawnych dziecka, osoby pełnoletniej w przypadku, gdy dysponują dochodami dziecka, osoby pełnoletniej.

 

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Administrator Portalu 20-04-2009 12:37
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Anna Świątkowska 30-11-2005
Ostatnia aktualizacja: Administrator Portalu 20-04-2009 12:38