Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Starostwo Powiatowe w Kwidzynie

Uchwała Nr XLVI/ 289/ 2010 Rady Powiatu Kwidzyńskiego z dnia 28 czerwca 2010 r. w sprawie uczczenia 90. Rocznicy Plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu.


Uchwała Nr XLVI/ 289/ 2010
Rady Powiatu Kwidzyńskiego
z dnia 28 czerwca 2010 r.

w sprawie uczczenia 90. Rocznicy Plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu.

Rada Powiatu Kwidzyńskiego, w imieniu własnym, Mieszkańców Powiatu i Zarządu Powiatu pragnie upamiętnić i uczcić 90. Rocznicę Plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu.

Dnia 11 lipca 2010 r. przypada 90. Rocznica plebiscytu, który miał zadecydować o przyłączeniu tych ziem do nowopowstałego państwa polskiego lub o pozostawieniu ich w granicach Niemiec, w wyniku traktu wersalskiego, kończącego I wojnę światową.

Głosowanie na Powiślu obejmowało cztery powiaty: suski, kwidzyński, sztumski oraz malborski.

Przeprowadzenie plebiscytu nadzorowały komisje alianckie, których siedzibami były Kwidzyn i Olsztyn.

Polską akcją wyborczą kierowały Mazurski Komitet Plebiscytowy i Warmiński Komitet Plebiscytowy.

Niekorzystny dla Polski wynik plebiscytu był spowodowany min. olbrzymią przewagą materialną, organizacyjną i propagandową strony niemieckiej, łącznie z przywiezieniem na ten teren około 100 000 osób - emigrantów, prowadzoną w tym samym czasie wojną polsko - bolszewicką 1920 roku oraz terrorystyczną działalnością niemieckich bojówek i często stronniczą podstawą Komisji Międzysojuszniczej.

W rezultacie plebiscytu na Powiślu do Polski przyłączono wsie Małe Pólko, Nowe Lignowy, Kramrowo, Bursztych i Janowo.

Akcja plebiscytowa, stała się wielką nadzieją dla polskiej ludności zamieszkującej te obszary do powrotu do Macierzy.

Zamieszkałe tu rodziny, których potomkowie żyją wśród nas, swoją postawą i zaangażowaniem uczyniły wiele dla polskiego interesu narodowego.

Mimo przegranego plebiscytu, podejmowane działania zaowocowały później rozwojem polskiego życia gospodarczego, politycznego, kulturowego i oświatowego, a także przyczyniły się do powstania Związku Polaków w Niemczech, który w okresie międzywojennym odniósł szereg realnych sukcesów, szczególnie na polu oświaty i kultury.

Wydarzenia sprzed 90 lat, są istotne w aspekcie historii najnowszej Polski, ale stały się również fundamentem naszej powiślańskiej i polskiej tożsamości, wzmocniły patriotyzm
i lokalną więź społeczności polskiej.

Podkreślając znaczenie tego wydarzenia Rada Powiatu Kwidzyńskiego zachęca wszystkich do udziału w organizowanych dnia 10 lipca 2010 r. w Janowie uroczystych obchodach 90. Rocznicy Plebiscytu na Powiślu, Warmii i Mazurach oraz licznych imprezach towarzyszących.

Przewodniczący

Rady Powiatu Kwidzyńskiego

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Justyna Tarka 05-07-2010 07:54
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 28-06-2010
Ostatnia aktualizacja: Justyna Tarka 05-07-2010 07:57