Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Starostwo Powiatowe w Kwidzynie

Uchwała Nr XLVII/295/2010 Rady Powiatu Kwidzyńskiego z dnia 30 sierpnia 2010 r. w sprawie określenia zasad udzielania i rozmiaru obniżek tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć osobom pełniącym stanowiska kierownicze w szkole lub placówce, przyznania zwolnienia od obowiązku realizacji zajęć, o których mowa w art. 42 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela, określenia przypadków, w jakich nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć można obniżyć tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć, oraz warunków i trybu tego obniżenia (UCHWAŁA STRACIŁA MOC - AKTUALNA UCHWAŁA NR XXIX/204/2013 RADY POWIATU KWIDZYŃSKIEGO Z DNIA 24 CZERWCA 2013 R.)

Uchwała Nr XLVII/295/2010

Rady Powiatu Kwidzyńskiego

z dnia 30 sierpnia 2010 r.

 

w sprawie określenia zasad udzielania i rozmiaru obniżek tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć osobom pełniącym stanowiska kierownicze w szkole lub placówce, przyznania zwolnienia od obowiązku realizacji zajęć, o których mowa w art. 42 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela, określenia przypadków, w jakich nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć można obniżyć tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć, oraz warunków i trybu tego obniżenia.

 

Na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 1 i art. 12 pkt 11 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (tekst jednolity Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1592 z późn. zm.), art. 5 ust. 5a ustawy
z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jednolity Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572
z późn. zm.) oraz art. 42 ust. 7 pkt 2, 42a ust. 1 i art. 91d pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tekst jednolity Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.)

Rada Powiatu uchwala, co następuje:

§ 1.

Określa się zasady udzielania i rozmiar obniżek tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć osobom pełniącym stanowiska kierownicze w szkole lub placówce, przyznanie zwolnienia od obowiązku realizacji zajęć, o których mowa w art. 42 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela, przypadki, w jakich nauczycielowi zatrudnionemu
w pełnym wymiarze zajęć można obniżyć tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć, oraz warunki i tryb tego obniżenia, stanowiące załącznik do niniejszej uchwały.

§ 2.

Traci moc uchwała nr X/64/1999 Rady Powiatu w Kwidzynie z dnia 30 sierpnia 1999 r. w sprawie zasad udzielania i rozmiaru zniżek nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze w szkołach oraz zasad zwalniania od obowiązku realizacji tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.

§ 3.

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu Kwidzyńskiego.

§ 4.

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego z mocą obowiązującą od dnia 1 września 2010 r.

 

UZASADNIENIE

 

Przedkładany projekt uchwały Rady Powiatu Kwidzyńskiego dotyczy określenia zasad udzielania i rozmiaru obniżek tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć osobom pełniącym stanowiska kierownicze w szkole lub placówce, przyznania zwolnienia
od obowiązku realizacji zajęć, o których mowa w art. 42 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela, określenia przypadków, w jakich nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć można obniżyć tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć, oraz warunków i trybu tego obniżenia.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (tekst jednolity Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1592 z późn. zm.) powiat wykonuje określone ustawami zadania publiczne o charakterze ponadgminnym w zakresie edukacji publicznej. Art. 12 pkt 11 tej ustawy stanowi natomiast, że do wyłącznej właściwości rady powiatu należy podejmowanie uchwał w innych sprawach zastrzeżonych ustawami do kompetencji rady powiatu.

Jednocześnie art. 42 ust. 7 pkt 2 oraz art. 42a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tekst jednolity Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) stanowią, iż organ prowadzący szkołę lub placówkę określa, zasady udzielania i rozmiar obniżek, o których mowa w ust. 6 ustawy, oraz przyznaje zwolnienia od obowiązku realizacji zajęć, o których mowa w ust. 3 ustawy, jak również może określić przypadki, w jakich nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć można obniżyć tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć, oraz warunki i tryb tego obniżenia. Stosownie do art. 91d pkt 1 cytowanej ustawy w przypadku szkół i placówek prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego, zadania i kompetencje organu prowadzącego określone w art. 42 ust. 7 i 42a wykonuje rada powiatu.

Dodatkowo z art. 5 ust. 5a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jednolity Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) wynika, że zakładanie i prowadzenie publicznych szkół podstawowych specjalnych i gimnazjów specjalnych, szkół ponadgimnazjalnych, w tym z oddziałami integracyjnymi, szkół sportowych i mistrzostwa sportowego oraz placówek wymienionych w art. 2 pkt 3-5 i 7 ustawy, z wyjątkiem szkół i placówek o znaczeniu regionalnym i ponadregionalnym, należy do zadań własnych powiatu.

Niniejszy projekt uchwały uwzględnia aktualny stan organizacyjny szkół i placówek,
dla których organem prowadzącym jest Powiat Kwidzyński, a także zawiera zapisy doprecyzowane i dostosowane do obowiązujących przepisów prawnych. Ponadto określono
w nim przypadki, w jakich nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć można obniżyć tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć, oraz warunki i tryb tego obniżenia. Z uwagi na nowe uregulowania, proponuje się również uchylenie dotychczasowej uchwały, tj. uchwały nr X/64/1999 Rady Powiatu w Kwidzynie z dnia 30 sierpnia 1999 r. w sprawie zasad udzielania i rozmiaru zniżek nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze w szkołach oraz zasad zwalniania od obowiązku realizacji tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.

Stosownie do postanowień art. 19 ust. 2 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (tekst jednolity Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 854 z późn. zm.) niniejszy projekt uchwały został przedłożony do zaopiniowania przez związki zawodowe, tj:

  1. Zarząd Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Kwidzynie,

  2. Międzyzakładową Komisję Związkową Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Kwidzynie,

  3. Komisję Międzyzakładową Wolnego Związku Zawodowego „Solidarność - Oświata”
    w Kwidzynie.

Projekt uzyskał pozytywną opinię wyżej wymienionych związków zawodowych, za wyjątkiem Międzyzakładowej Komisji Związkowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Kwidzynie, która wyraziła negatywną opinię, podnosząc brak zróżnicowania rozmiaru obniżki tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć na stanowisku kierownika szkolenia praktycznego ze względu, w szczególności na liczbę oddziałów objętych praktyczną nauką zawodu. Stanowisko to zostało uwzględnione przez Zarząd Powiatu Kwidzyńskiego w proponowanym projekcie uchwały rady.

Wobec powyższego podjęcie niniejszej uchwały jest w pełni uzasadnione.

 

Załącznik

do uchwały Nr XLVII/295/2010

Rady Powiatu Kwidzyńskiego

z dnia 30 sierpnia 2010 r.

 

ZASADY UDZIELANIA I ROZMIAR OBNIŻEK TYGODNIOWEGO OBOWIĄZKOWEGO WYMIARU GODZIN ZAJĘĆ OSOBOM PEŁNIĄCYM STANOWISKA KIEROWNICZE W SZKOLE LUB PLACÓWCE, PRZYZNANIE ZWOLNIENIA OD OBOWIĄZKU REALIZACJI ZAJĘĆ, O KTÓRYCH MOWA
W ART. 42 UST. 3 USTAWY Z DNIA 26 STYCZNIA 1982 R. KARTA NAUCZYCIELA, PRZYPADKI, W JAKICH NAUCZYCIELOWI ZATRUDNIONEMU W PEŁNYM WYMIARZE ZAJĘĆ MOŻNA OBNIŻYĆ TYGODNIOWY OBOWIĄZKOWY WYMIAR GODZIN ZAJĘĆ,
ORAZ WARUNKI I TRYB TEGO OBNIŻENIA

§ 1.

Dyrektorowi i wicedyrektorowi szkoły (zespołu) lub placówki oraz nauczycielowi pełniącemu inne stanowisko kierownicze w szkole (zespołu) lub placówce, a także nauczycielowi, który obowiązki kierownicze pełni w zastępstwie nauczyciela, któremu powierzono stanowisko kierownicze obniża się tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć, o którym mowa w art. 42 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela, zwanej dalej „Kartą Nauczyciela” lub § 1 uchwały Nr XLVII/294/2010 Rady Powiatu Kwidzyńskiego z dnia 30 sierpnia 2010 r. w sprawie określenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć niektórych nauczycieli oraz zasad zaliczania do wymiaru godzin poszczególnych zajęć w formie zaocznej, zwanej dalej „Uchwałą”, o liczbę godzin zajęć stanowiącą różnicę między obowiązującym nauczyciela tygodniowym obowiązkowym wymiarem godzin zajęć,na wymiarem określonym w poniższej tabeli:

 

Lp.

Stanowisko kierownicze

Tygodniowy wymiar zajęć

1.

Dyrektor szkoły (zespołu) każdego typu, liczącej:

- do 10 oddziałów

- 11-16 oddziałów

- 17 i więcej oddziałów

 

Wicedyrektor szkoły (zespołu) każdego typu, liczącej:

- 12-23 oddziałów

- 24 i więcej oddziałów

 

 

8

5

3

 

 

10

7

2.

Dyrektor centrum kształcenia ustawicznego
i praktycznego, liczącego:

- do 10 oddziałów

- od 11 do 20 oddziałów

- 21 i więcej oddziałów

 

Wicedyrektor centrum kształcenia ustawicznego
i praktycznego, liczącego:

- do 10 oddziałów

- od 11 do 20 oddziałów

- 21 i więcej oddziałów

 

 

 

8

6

3

 

 

 

12

10

6

3.

Kierownik szkolenia praktycznego we wszystkich typach szkół, liczących:

- do 14 oddziałów

- 15 i więcej oddziałów

 

 

 

12

10

4.

Dyrektor poradni psychologiczno-pedagogicznej

 

Kierownik filii poradni psychologiczno-pedagogicznej

 

7

 

12

 

5.

Dyrektor specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego, liczącego:

- do 10 oddziałów

- od 11 i więcej oddziałów

 

Wicedyrektor specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego

 

 

 

8

4

 

8

6.

Kierownik internatu liczącego:

- do 70 wychowanków

- powyżej 70 wychowanków

 

 

15

12

7.

Dyrektor międzyszkolnego ośrodka sportowego

 

8

 

 

  1. W przypadku nauczyciela, który obowiązki kierownicze pełni w zastępstwie nauczyciela, któremu powierzono stanowisko kierownicze wymiar godzin zajęć ustalony zgodnie
    z ust. 1 obowiązuje tego nauczyciela od pierwszego dnia miesiąca następującego
    po miesiącu, w którym powierzono nauczycielowi zastępstwo.

§ 2.

Zwalnia się dyrektora i wicedyrektora szkoły (zespołu) lub placówki oraz nauczyciela pełniącego inne stanowisko kierownicze w szkole (zespole) lub placówce, a także nauczyciela, który obowiązki kierownicze pełni w zastępstwie nauczyciela, któremu powierzono stanowisko kierownicze, w ramach posiadanych środków finansowych, z obowiązku realizacji tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć określonego w art. 42 ust. 3 Karty Nauczyciela lub § 1 Uchwały na czas powierzenia przez zarząd powiatu zadań przekraczających obowiązki wynikające z organizacji szkoły (zespołu) lub placówki.

§ 3.

  1. Określa się przypadki, w jakich nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć można obniżyć tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć:

    1. wykonywanie przez nauczyciela zadań zleconych przez organ prowadzący szkołę
      lub placówkę,

    2. powierzenie nauczycielowi ważnych dla szkoły lub placówki zadań organizacyjnych.

  2. Obniżenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczyciela, dokonuje dyrektor szkoły lub placówki, w której nauczyciel jest zatrudniony, określając jednocześnie wysokość obniżki i okres jej obowiązywania, po uzyskaniu akceptacji zarządu powiatu.

  3. Obniżenie tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć w przypadkach wymienionych w ust. 1 nie może przekroczyć 1/2 tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczyciela.

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Justyna Tarka 03-09-2010 13:24
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 30-08-2010
Ostatnia aktualizacja: Justyna Tarka 28-06-2013 10:11