Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Starostwo Powiatowe w Kwidzynie

Uchwała nr VII/46/2003 Rady Powiatu Kwidzyńskiego z dnia 17.03.2003r. w sprawie przyjęcia stanowiska w sprawie poziomu finansowania Szpitala Powiatowego w Kwidzynie

Załącznik Nr..6...

                                                                                   do protokołu Nr .7. /VII .....

                                                                                   z .VII.... sesji Rady Powiatu Kwidzyńskiego

                                                                                   z dnia ....17 marca...  2003r.

Uchwała Nr ..VII. / 46...... /2003

Rady Powiatu  Kwidzyńskiego

z dnia  ..17 marca.  2003r.

w sprawie przyjęcia stanowiska w sprawie poziomu finansowania Szpitala Powiatowego w Kwidzynie

            Na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (t.j.  Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1592 - z późn. zm.)

Rada Powiatu Kwidzyńskiego  uchwala, co następuje:

§ 1

Przyjmuje się stanowisko  w sprawie poziomu finansowania Szpitala Powiatowego w Kwidzynie, które stanowi załącznik do uchwały.

§ 2

Wykonanie uchwały powierza się zarządowi powiatu.

§ 3

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

Załącznik Nr ..1...

                                                                                              do uchwały Nr ..VII... / 46.... /2003

                                                                                              Rady Powiatu Kwidzyńskiego

                                                                                              z dnia .....17 marca.  2003r.

          Stanowisko Rady Powiatu Kwidzyńskiego w sprawie poziomu finansowania Szpitala Powiatowego w Kwidzynie.

Rada Powiatu Kwidzyńskiego, po zapoznaniu się z informacjami dotyczącymi bieżącego
i proponowanego przez Pomorską Regionalną Kasę Chorych poziomu finansowania, wyraża głęboki niepokój o dalsze losy szpitala powiatowego w Kwidzynie.

Dotychczasowa działalność tej placówki, po przeprowadzeniu daleko idących przekształceń wykazała, że właściwy jest kierunek restrukturyzacji  jednostek opieki zdrowotnej dostosowujący bazę łóżkową oraz sprzętową do obowiązujących standardów medycznych, optymalizujący poziom zatrudnienia i racjonalizujący koszty funkcjonowania.

Efekty tych działań są pożądane, niezależnie od formy własności i organu założycielskiego.

Jednak pojawiająca się nowa perspektywa drastycznego i niespotykanego dotąd obniżenia poziomu finansowania szpitali, w tym szpitala kwidzyńskiego, stawia pod znakiem zapytania realne możliwości realizowania funkcji, do których zostały powołane.

Taka sytuacja rodzi pytania:

-         jaki jest minimalny poziom świadczeń medycznych możliwy do wykonania
za wskazane środki?

-         jakie przyjąć kryteria odmowy leczenia chorego, który zgodnie z przewodnim hasłem Narodowego Funduszu Zdrowia „ma prawo do ochrony zdrowia - Konstytucja RP art. 68” ?

-         kto za te decyzje poniesie odpowiedzialność - minister zdrowia, starosta czy dyrektor zakładu leczniczego, czy też lekarz nie mogący realizować świadczenia ?

Odpowiedzi na postawione pytania, od kilku miesięcy, nie uzyskują odpowiedzialni
za świadczenia medyczne dyrektorzy, zaś próby negocjacji czy wypracowania konsensusu niezbędnego w tej katastrofalnej sytuacji są zastępowane próbami zastraszenia i stwarzania przymusu podpisania nierealnego kontraktu, dla którego alternatywą ma być nie podpisanie kontraktu w ogóle.

Rada Powiatu Kwidzyńskiego stoi na stanowisku, że Szpital Powiatowy w Kwidzynie, ze względu na świadczenia zdrowotne tam realizowane, jest niezbędnym ogniwem w systemie opieki zdrowotnej powiatu i województwa pomorskiego. Jako szpital powiatowy pełnoprofilowy z interną, pediatrią, chirurgią, ginekologią i położnictwem posiada dodatkowo oddziały specjalistyczne - kardiologię i urologię, dobrze rozwiniętą diagnostykę oraz szereg poradni specjalistycznych, co pozwala z powodzeniem zaspokajać potrzeby zdrowotne mieszkańców Powiatu Kwidzyńskiego. Uwzględniając stan zaawansowania procesów restrukturyzacyjnych, lokalizację w aglomeracji miejskiej, skupiającej znaczną liczbę zakładów przemysłowych, wreszcie spełnienie wszystkich kryteriów podstawowych niezbędnych do znalezienia się w sieci krajowej szpitali i ujęcie w sieci szpitali posiadających szpitalne oddziały ratunkowe należy stwierdzić, że:

ten szpital nie może zaprzestać ani istotnie ograniczyć swojej działalności.

Rada Powiatu Kwidzyńskiego przyjmuje do wiadomości informację o działaniach podejmowanych przez Zarząd NZOZ „ZDROWIE” zmierzających do osiągnięcia realnego poziomu finansowania działalności podstawowej oraz przedstawionych krokach oszczędnościowych, których podjęcie może być konieczne do utrzymania funkcji szpitala.

Rada Powiatu Kwidzyńskiego zwraca się apelem do Zarządu PRKCH o poszukiwanie nowych możliwości pozwalających finansować działalność szpitali na realnym poziomie.

Nie podjęcie starań o dodatkowe środki finansowe, a przez to skazanie placówek
na funkcjonowanie w warunkach bezprecedensowego ograniczenia dostępności rodzi niebezpieczeństwo powszechnego paraliżu systemu ochrony zdrowia, którego konsekwencje  w głównej mierze dotkną mieszkańców, obecnych i potencjalnych pacjentów.

Doraźny, zakładany przez kasę chorych, cel zredukowania powstałego w latach ubiegłych zadłużenia kosztem roku 2003, a tym samym kosztem finansowania placówek jest tak samo nierealny jak założenie, że te placówki przetrwają najbliższe miesiące przyjmując oferowane stawki za leczenie.

Wzywamy Zarząd Pomorskiej Regionalnej Kasy Chorych i następcę prawnego  Zarząd Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia do weryfikacji stanowiska w sprawie finansowania szpitali w roku 2003, poszukiwanie ustawowych możliwości zwiększenia budżetu kasy o niezbędne środki finansowe, podjęcie rozmów z dyrektorami szpitali na płaszczyźnie rozwiązywania wspólnego problemu, odstąpienie od zamiaru kontraktowania świadczeń i realizacji kosztem ich jakości.

Sztywne, nie poddające się jakimkolwiek argumentom stanowisko może w efekcie obrócić się przeciwko uchwalonemu Narodowemu Funduszowi Zdrowia, a straty wynikające z podejmowanych obecnie decyzji mogą okazać się nieodwracalne.

Rada Powiatu Kwidzyńskiego
Otrzymują:

  1. Minister Zdrowia
  2. Marszałek Województwa Pomorskiego
  3. Przewodniczący Komisji Zdrowia Sejmiku Województwa Pomorskiego
  4. Wojewoda Pomorski
  5. Dyrektor Pomorskiej Regionalnej Kasy Chorych w Gdańsku
  6. NZOZ Spółka „Zdrowie” w Kwidzynie

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Administrator Portalu 22-11-2010 21:03
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Administrator Portalu 17-03-2003
Ostatnia aktualizacja: - 22-11-2010 21:03