Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Starostwo Powiatowe w Kwidzynie

Uchwała nr 218/17 Zarządu Powiatu Kwidzyńskiego z dnia 2 marca 2017 r. w sprawie powierzenia Staroście Kwidzyńskiemu wykonywania czynności zastrzeżonych dla kierownika zamawiającego oraz innych czynności określonych w ustawie z dnia 29 stycznia 2004r. - Prawo zamówień publicznych.

 

Uchwała nr 218 /17

Zarządu Powiatu Kwidzyńskiego

z dnia 2 marca 2017 r.

 

w sprawie powierzenia Staroście Kwidzyńskiemu wykonywania czynności zastrzeżonych dla kierownika zamawiającego oraz innych czynności określonych w ustawie z dnia 29 stycznia 2004r. - Prawo zamówień publicznych

 

Na podstawie art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie powiatowym ( t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 814 z późn. zm.) oraz art. 18 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (tekst jednolity Dz. U. z 2015 r. poz. 2164 z późn. zm.),

Zarząd Powiatu Kwidzyńskiego uchwala co następuje:

§ 1

  1. Powierza się Panu Jerzemu Godzikowi - Staroście Kwidzyńskiemu wykonywanie zastrzeżonych dla Kierownika zamawiającego czynności, określonych w dziale II "Postępowanie o udzielenie zamówienia", w rozdziale 1 "Zamawiający i wykonawcy" (art. 14-27), ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. - Prawo zamówień publicznych. Powierzenie dotyczy czynności zastrzeżonych dla kierownika zamawiającego do których należy zaliczyć m.in. powołanie komisji przetargowej i dokonywanie zmian w jej składzie, a także określanie organizacji, składu, trybu pracy oraz zakresu obowiązków członków komisji przetargowej, powołanie biegłych, zatwierdzenie dokumentacji postępowania (np. treść i zmiany treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia, dokumentu stwierdzającego ustaloną wartość zamówienia, treść zaproszenia do negocjacji), wybór trybu udzielenia zamówienia, wykluczenie wykonawcy, odrzucenie oferty, wybór najkorzystniejszej oferty, unieważnienie postępowania o udzielenie zamówienia.

 

  1. Powierza się Panu Jerzemu Godzikowi - Staroście Kwidzyńskiemu wykonywanie pozostałych czynności Zamawiającego określonych w ustawie z dnia 29 stycznia 2004r. - Prawo zamówień publicznych oraz upoważnia się Pana Starostę do powierzania wykonywania tych czynności (w postępowaniu oraz czynności związanych z przygotowaniem postępowania) innym osobom.

 

§ 2

W przypadku nieobecności Starosty wykonywanie obowiązków, o których mowa w § 1 powierza się Panu Andrzejowi Fortunie - Wicestaroście.

 

§ 3

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

Uzasadnienie

1. Zgodnie z dyspozycją art. 18 ust. 1 p.z.p. za przygotowanie i przeprowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia odpowiada kierownik zamawiającego, (art. 2 pkt 3 p.z.p) to jest osoba lub organ, który - zgodnie z obowiązującymi przepisami, statutem lub umową - jest uprawniony do zarządzania zamawiającym, z wyłączeniem pełnomocników ustanowionych przez zamawiającego. Oznacza to, że pełnienie funkcji kierownika jest wystarczającą podstawą do ponoszenia odpowiedzialności za prawidłowe zastosowanie ustawy.

2. Kierownikiem jest więc organ kolegialny w przypadku udzielania zamówień przez jednostki samorządu terytorialnego, których organem wykonawczym jest zarząd (powiaty i województwa). Jeśli zamawiającym jest powiat, funkcję kierownika zamawiającego sprawuje co do zasady zarząd powiatu, który na podstawie art. 32 ust. 2 pkt 3 ustawy o samorządzie powiatowym odpowiada za gospodarowanie mieniem powiatu.

3. Zgodnie z art. 18 ust. 2 p.z.p. zdanie drugie kierownik zamawiającego może powierzyć wykonywanie zastrzeżonych dla niego czynności, określonych w niniejszym rozdziale, pracownikom zamawiającego. W kontekście tego przepisu warto wskazać, jakie to czynności zastrzeżone dla kierownika zamawiającego miał na myśli ustawodawca. Ze sformułowania "określonych w niniejszym rozdziale" wynika, że chodzi o czynności wymienione w rozdziale 1 ("Zamawiający i wykonawcy") działu II prawa zamówień publicznych ("Postępowanie o udzielenie zamówienia"). W takim przypadku wśród tych czynności należy wymienić m.in.:

- powołanie komisji przetargowej,

- wykluczenie wykonawcy,

- odrzucenie ofert,

- wybór oferty najkorzystniejszej,

- unieważnienie postępowania.

4. Zgodnie z przepisem art. 18 ust. 2 p.z.p. zdanie pierwsze za przygotowanie i przeprowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia odpowiadają także inne osoby w zakresie, w jakim powierzono im czynności w postępowaniu oraz czynności związane z przygotowaniem postępowania. Użycie zwrotu "także" sugeruje objęcie zakresem odpowiedzialności zarówno kierownika zamawiającego, jak i osoby, którym owe czynności powierzono. Kierownik, który w określonym zakresie powierza obowiązki innemu pracownikowi, nie traci przez to uprawienia do działania w powierzonym zakresie, jak również nie uwalnia się od odpowiedzialności.

5. W przypadku gdy rolę kierownika zamawiającego pełnił będzie kierownik jednostki sektora finansów publicznych, o którym wspomina art. 44 ust. 1 ustawy o finansach publicznych jest on kierownik odpowiedzialny za całość gospodarki finansowej, w tym za wykonywanie określonych ustawą obowiązków w zakresie kontroli finansowej. Częścią zaś prawidłowej gospodarki finansowej jednostek sektora finansów publicznych jest również udzielanie zamówień publicznych. W rozdziale 4 ustawy o finansach publicznych, dotyczącym zasad gospodarki finansowej jednostek sektora finansów publicznych, zawarto w art. 35 ust. 4 zapis, że jednostki te zawierają umowy, których przedmiotem są usługi, dostawy lub roboty budowlane, na zasadach określonych w przepisach o zamówieniach publicznych. Przyjęcie przez ustawodawcę terminu "kierownik zamawiającego", a nie terminu "kierownik jednostki sektora finansów publicznych" uwzględnia fakt, że obowiązujące przepisy przewidują konieczność udzielania zamówień także przez jednostki do tego sektora nienależące.

6. Ustawa nie przewiduje prawa kierownika do przeniesienia odpowiedzialności. Odpowiedzialność pracowników za przygotowanie i przeprowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia ma swe źródło w ustawie, jedynie jej zakres określa kierownik, poprzez powierzenie wykonywania określonych czynności..

 

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Justyna Tarka 09-03-2017 11:56
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 02-03-2017
Ostatnia aktualizacja: Justyna Tarka 09-03-2017 11:58