Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Starostwo Powiatowe w Kwidzynie

Uchwała nr XL/282/2001 Rady Powiatu Kwidzyńskiego z dnia 24.09.2001r. w sprawie określania zasad i trybu przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami powiatu.

Załącznik Nr 7

do protokołu z  XL sesji

Rady Powiatu w Kwidzynie

z dnia 24 września 2001r.

Uchwała Nr XL/ 282/2001

Rady Powiatu w Kwidzynie

z dnia 24 września 2001r.

w sprawie określenia zasad i trybu przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami powiatu.

Na podstawie art. 3d ust. 2  ustawy z dnia 5 czerwca 1998r. „O samorządzie powiatowym” (Dz. U. Nr 91poz. 578 z późn. zm.) Rada Powiatu uchwala, co następuje:

§ 1

Przyjmuje się zasady i tryb przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami powiatu określone w załączniku nr 1 do uchwały.

§ 2

Wykonanie uchwały powierza się zarządowi powiatu.

§ 3

            Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego.

Załącznik Nr 1

do uchwały Nr XL./ 282 /2001

Rady Powiatu w Kwidzynie

z dnia 24 września 2001r.

Zasady i tryb przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami powiatu kwidzyńskiego.

I. Postanowienia ogólne

1.      Konsultacje z mieszkańcami powiatu przeprowadza się:

a)      w przypadkach przewidzianych ustawami

b)      w innych sprawach ważnych dla powiatu.

2.      Rada Powiatu każdorazowo przed rozpoczęciem konsultacji z mieszkańcami powiatu określa w uchwale przedmiot konsultacji, czas rozpoczęcia i zakończenia konsultacji, zasięg terytorialny, formę i terminy konsultacji, formę rozpatrywania skarg i zażaleń oraz odpowiedzialnego za przygotowanie konsultacji.

3.      Uchwałę o przeprowadzeniu lub odmowie przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami powiatu rada podejmuje w głosowaniu jawnym.

II. Zasady przeprowadzania konsultacji.

1.      Wniosek o przeprowadzenie konsultacji w ważnych sprawach dla powiatu może złożyć do rady powiatu:

a)      zarząd powiatu

b)      grupa radnych w liczbie co najmniej 8 radnych

c)      klub radnych

2.      Wniosek o którym mowa w pkt. 1 musi być uzasadniony. W uzasadnieniu tym należy określać cel jaki ma być osiągnięty w wyniku prowadzonych konsultacji.

Ponadto wniosek ten powinien określać termin i zakres terytorialny konsultacji, sposób zorganizowania konsultacji, udział wnioskodawcy w organizacji i prowadzeniu konsultacji, zestawienie kosztów proponowanej konsultacji.

3.      Wniosek spełniający wymogi określone w pkt. 1 i 2 jest rozpatrywany przez radę powiatu      w ciągu kwartału, licząc od dnia złożenia.

4.      Nieprzyjęty przez radę powiatu wniosek o przeprowadzenie konsultacji w sprawach istotnych dla powiatu może być ponowiony po 12 miesiącach od podjęcia uchwały przez radę.

5.      Konsultacje wynikające z ustaw przygotowuje i przeprowadza zarząd powiatu.

III. Tryb przeprowadzenia konsultacji społecznych z mieszkańcami powiatu.

1.      Konsultacje społeczne z mieszkańcami powiatu prowadzi się:

a)      w formie zebrania otwartego, organizowanego w poszczególnych gminach.

-         Zawiadomienie o zebraniu przekazuje się mieszkańcom w sposób zwyczajowo przyjęty w danej gminie. Zawiadomienie to musi nastąpić najpóźniej na 7 dni przed zebraniem.

-         Ze spotkania konsultacyjnego z mieszkańcami gminy sporządza się listę obecności oraz protokół. Protokół podpisują przedstawiciel gminy i przedstawiciel powiatu. W protokole tym zamieszcza się informację w jakiej formie nastąpiło zawiadomienie mieszkańców, kogo wybrano na przewodniczącego zebrania, podaje się temat konsultacji, przebieg dyskusji oraz podjęte ustalenia i opinie.

Ponadto w protokole zamieszcza się uwagi i wnioski, które wypłynęły w trakcie zebrania i wiążą się z tematem konsultacji społecznej.

Konsultacje w tej formie uznaje się za ważne bez względu na ilość uczestniczących mieszkańców gmin w zebraniach.      

b)      w formie ankiety rozesłanej do mieszkańców. Ankietę rozsyła się listami bez adresowymi lub za pośrednictwem posłańca. Czas udzielenia odpowiedzi na ankietę ustala się na 14 dni licząc od dnia wysłania ankiety do dnia nadania odpowiedzi przez mieszkańca powiatu.

Do ankiety dołącza się kopertę zwrotną. Konsultacje ankietowe uznaje się za wiążące jeżeli odpowiedź nadeśle 15% ankietowanych mieszkańców powiatu.

Organizacje społeczne, stowarzyszenia i organizacje pozarządowe mogą uczestniczyć w konsultacjach społecznych przez nadsyłanie swoich opinii do rady powiatu w określonych terminach podanych dla prowadzonych konsultacji.

2.      Organizacje działające na terenie powiatu i mieszkańcy mogą również przesyłać swoje opinie dotyczące prowadzonych konsultacji drogą internetową na konta e- mail powiatu kwidzyńskiego.

3.      Opinie z konsultacji po ich zebraniu i opracowaniu są przedkładane przez zarząd powiatu radzie powiatu w ciągu jednego miesiąca od zakończenia konsultacji.

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Administrator Portalu 23-11-2010 21:05
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Administrator Portalu 24-09-2001
Ostatnia aktualizacja: Administrator Portalu 23-11-2010 21:07