Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Starostwo Powiatowe w Kwidzynie

Uchwała Nr 46/15 Zarządu Powiatu Kwidzyńskiego z dnia 28 maja 2015 r. w sprawie przyjęcia Regulaminu Organizacyjnego Powiatowego Urzędu Pracy w Kwidzynie. (TRACI MOC UCHWAŁA NR 262/09 ZARZĄDU POWIATU KWIDZYŃSKIEGO Z DNIA 22 GRUDNIA 2009R.)

 

Uchwała Nr 46/15

Zarządu Powiatu Kwidzyńskiego

z dnia 28 maja 2015 r.

 

w sprawie przyjęcia Regulaminu Organizacyjnego Powiatowego Urzędu Pracy w Kwidzynie

 

Na podstawie art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 1072)

 

Zarząd Powiatu Kwidzyńskiego uchwala, co następuje:

 

§ 1

Przyjmuje się Regulamin Organizacyjny Powiatowego Urzędu Pracy w Kwidzynie, który stanowi załacznik nr 1 do niniejszej uchwały.

 

§ 2

Wykonanie uchwały powierza się Dyrektorowi Powiatowego Urzędu Pracy w Kwidzynie.

 

§ 3

Nadzór nad wykonaniem uchwały powierza się Członkowi Zarządu według kompetencji.

 

§ 4

Traci moc Uchwała Nr 262/09 Zarządu Powiatu Kwidzyńskiego z dnia 22 grudnia 2009 r. w sprawie przyjęcia Regulaminu Organizacyjnego Powiatowego Urzędu Pracy w Kwidzynie.

 

UZASADNIENIE

 

Powiatowy Urząd Pracy w Kwidzynie w związku z nowelizacją ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. 2015 r., poz. 149 z późn. zm.) oraz decyzją o utworzeniu Lokalnego Punktu Informacyjno - Konsultacyjnego w Prabutach przygotował projekt Regulaminu Organizacyjnego Powiatowego Urzędu Pracy w Kwidzynie, dostosowującego organizację urzędu do obowiązujących regulacji prawnych i nowego sposobu działania.

Nowelizacja ww ustawy wprowadza szereg zmian mających na celu zwiększenie oddziaływania polityki rynku pracy na wzrost zatrudnienia oraz łagodzenie skutków niedopasowania strukturalnego, zwłaszcza pod kątem kwalifikacji i kompetencji osób bezrobotnych.

 

W związku z powyższym w Regulaminie Organizacyjnym Powiatowego Urzędu Pracy w Kwidzynie dodano zapisy dotyczące poprawy jakości usług świadczonych bezrobotnym stosownie do ich potrzeb, w tym profilowanie pomocy udzielanej bezrobotnym umożliwiającej zaproponowanie najbardziej odpowiednich form pomocy i tym samym doprowadzenie bezrobotnego do wejścia lub powrotu na rynek pracy. Daje to możliwość wstępnego wyznaczenia kierunku podejmowanych działań aktywizujących wobec osoby bezrobotnej.

Wprowadzono również możliwość stosowania nowych narzędzi wspierających tworzenie miejsc pracy i powrót do zatrudnienia osób bezrobotnych, a mianowicie:

  1. grant na telepracę i świadczenie aktywizacyjne;

  2. programy regionalne;

  3. nowe instrumenty wspierające zatrudnienie młodych ludzi na rynku pracy (bony szkoleniowe, bony stażowe, bony zatrudnieniowe, bony na zasiedlenie);

  4. refundację składek na ubezpieczenia społeczne za bezrobotnych podejmujących pierwszą pracę;

  5. dofinansowanie kosztów związanych z zatrudnieniem bezrobotnych w wieku 50+ oraz 60+;

  6. Program Aktywizacja i Integracja (PAI);

  7. zadania związane ze zlecaniem działań aktywizacyjnych.

 

Nowelizacja ustawy zakłada również finansowe wspieranie pracodawców w podnoszeniu kwalifikacji pracowników - w związku z tym w Regulaminie Organizacyjnym dodano zapisy dotyczące relizacji zadań związanych z Krajowym Funduszem Szkoleniowym.

Ponadto w miejsce dotychczasowych Powiatowych Rad Zatrudnienia powołano Powiatowe Rady Rynku Pracy, które będą funkcjonować w zmienionym składzie i zmienionych kompetencjach, co wymaga stosownych zapisów w Regulaminie Organizacyjnym.

W Regulaminie wprowadza się także zmiany polegające na integracji dwóch usług świadczonych na rzecz bezrobotnych i poszukujących pracy przez urząd, tj.: usługi „poradnictwo zawodowe i informacja zawodowa” i usługi „pomoc w aktywnym poszukiwaniu pracy” połączono w jedną usługę o nazwie „poradnictwo zawodowe”. W związku z integracją obu usług w urzędzie zostało też zlikwidowane stanowisko lidera klubu pracy.

W ramach Powiatowego Urzędu Pracy w Kwidzynie we współpracy z Urzędem Miasta i Gminy w Prabutach utworzony zostanie Lokalny Punkt Informacyjno - Konsultacyjny. Punkt ten będzie realizował w szczególności zadania w zakresie udzielania osobom zainteresowanym informacji o możliwościach i zakresie udzielenia pomocy określonej w ustawie oraz rejestrowania bezrobotnych i poszukujących pracy.

W związku z powyższm podjęcie uchwały w tym zakresie jest konieczne, przy czym szeroki zakres zmian uzasadnia podjęcie Regulaminu w formie tekstu jednolitego.

Załączniki do pobrania:

1. załącznik nr 1 do uchwały

2. schemat organizacyjny

 

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Justyna Tarka 09-06-2015 12:05
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 28-05-2015
Ostatnia aktualizacja: Justyna Tarka 09-06-2015 12:11