Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Starostwo Powiatowe w Kwidzynie

Uchwała Nr XXIV/124/2017 Rady Powiatu Kwidzyńskiego z dnia 28 sierpnia 2017 r. w sprawie przyjęcia programu polityki zdrowotnej pn. "Powiatowy program profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) na lata 2017-2019".

Uchwała Nr XXIV/124/2017

Rady Powiatu Kwidzyńskiego

z dnia 28 sierpnia 2017 r.

 

 

w sprawie przyjęcia programu polityki zdrowotnej pn. „Powiatowy program profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) na lata 2017-2019”.

 

Na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 2 i art. 12 pkt 11 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (j.t. Dz. U. z 2016 r. poz. 814 z późn. zm.) w związku z art. 8 pkt 1 i art. 48 ust. ustawy z dnia 27 sierpnia 2004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1793 z późn. zm.)

 

Rada Powiatu uchwala, co następuje:

 

§ 1.

 

Przyjmuje się program polityki zdrowotnej pn. „Powiatowy program profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) na lata 2017-2019”, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.

 

§ 2.

 

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu Kwidzyńskiego.

 

§ 3.

 

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

UZASADNIENIE

 

Zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (j.t. Dz. U. z 2016 r. poz. 1793 z późn. zm.) do zadań własnych samorządu powiatowego w zakresie zapewnienia równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej realizowanych przez powiat należy w szczególności m.in. opracowywanie i realizacja oraz ocena efektów programów polityki zdrowotnej wynikających z rozpoznanych potrzeb zdrowotnych i stanu zdrowia mieszkańców powiatu - po konsultacji z właściwymi terytorialnie gminami. Stosownie do art. 48 ust. 1 cytowanej ustawy, programy polityki zdrowotnej mogą opracowywać, wdrażać, realizować i finansować ministrowie oraz jednostki samorządu terytorialnego. Projekt programu polityki zdrowotnej, na podstawie art. 48a ust. 1, jest przekazywany do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w celu jego zaopiniowania.

Projekt „Powiatowego programu profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) na lata 2017-2019” powstał z inicjatywy Powiatu Kwidzyńskiego, z zamiarem kontynuacji działań profilaktycznych w kierunku zapobiegania nowotworom szyjki macicy realizowanych przez Powiat w ramach Projektu pn.: „Równi w zdrowiu - profilaktyka i wczesne wykrywanie nowotworów oraz promocja zdrowia w powiecie kwidzyńskim” (Projekt był realizowany od września 2015 do lipca 2016 roku). Temat ten był omawiany na posiedzeniu Komisji ds. Zdrowia Rady Powiatu Kwidzyńskiego, która poparła inicjatywę przeprowadzenia wspólnie z samorządami gminnymi programu szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego. Wstępne założenia programu - w tym zakres planowanych działań oraz formy finansowania - wraz z zaproszeniem do udziału w jego realizacji, zostały przedstawione na spotkaniu wójtów i burmistrzów gmin powiatu kwidzyńskiego już w listopadzie 2016 r. Wolę uczestnictwa w programie zadeklarowały wówczas wszystkie gminy. W trakcie tworzenia programu zorganizowano spotkanie z przedstawicielami gmin, a opracowany projekt dokumentu skierowano do konsultacji ze wszystkimi gminami powiatu. W wyniku konsultacji żadna z gmin nie wniosła uwag do przedłożonego projektu programu.

Program zakłada wykonanie szczepień ochronnych przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) u 12-letnich dziewczynek zamieszkałych na terenie powiatu kwidzyńskiego oraz przeprowadzenie edukacji zdrowotnej w zakresie raka szyjki macicy skierowanej do dzieci i młodzieży (dziewcząt i chłopców) oraz ich rodziców.

Realizatorem programu będzie podmiot (podmioty) leczniczy wyłoniony w drodze otwartego konkursu ofert, co pozostaje w zgodzie z art. 48b ust. 1 powołanej wyżej ustawy. Powiat Kwidzyński będzie pełnił rolę koordynatora programu. Środki finansowe na realizację programu będą pochodziły z budżetu powiatu i budżetów gmin. Świadczenia w ramach programu sfinansowane zostaną w ten sposób, że połowę kosztów pokryje powiat a pozostałą część gminy, na terenie których zamieszkują dziewczynki objęte szczepieniami - każda gmina partycypuje w 50% kosztów zaszczepienia i edukacji dziewcząt ze swojego terenu.

Projekt „Powiatowego programu profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) na lata 2017-2019” uzyskał pozytywną opinię Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wydaną w trybie, o którym mowa w art. 48a ust. 3 pkt 2. ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (projekt programu załączony do niniejszej uchwały uwzględnia uwagi zawarte w przedmiotowej opinii Agencji). Projekt programu został także pozytywnie zaopiniowany przez Wojewodę Pomorskiego w zakresie zgodności programu z priorytetami dla regionalnej polityki zdrowotnej, o których mowa w art. 95c ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (j.t. Dz. U. z 2016 r. poz. 1793 z późn. zm.) oraz zgodności z celami operacyjnymi Narodowego Programu Zdrowia, o którym mowa w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 11 września 2015 r. o zdrowiu publicznym (Dz. U. z 2015 r. poz. 1916 z późn. zm.). Uzyskanie obu opinii umożliwia wystąpienie przez powiat z wnioskiem o dofinansowanie programu z Narodowego Funduszu Zdrowia. Pozyskanie dodatkowych środków pozwoli na zmniejszenie kosztów ponoszonych przez samorządy w związku z realizacją programu.

W związku z powyższym przyjęcie programu polityki zdrowotnej pn. „Powiatowy program profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) na lata 2017-2019”, stanowiącego załącznik do niniejszej uchwały, jest uzasadnione.

Załączniki do pobrania:

1. załącznik do uchwały

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Justyna Tarka 30-08-2017 13:07
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 28-08-2017
Ostatnia aktualizacja: Justyna Tarka 30-08-2017 13:20