Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Starostwo Powiatowe w Kwidzynie

Uchwała Nr V/31/2019 Rady Powiatu Kwidzyńskiego z dnia 28 stycznia 2019 r. w sprawie udzielenia pełnomocnictwa do reprezentowania samodzielnie Rady Powiatu Kwidzyńskiego przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym i Naczelnym Sądem Administracyjnym w Warszawie.

Załącznik Nr 38

do protokołu z V sesji

Rady Powiatu Kwidzyńskiego

z dnia 28 stycznia 2019 r.

 

Uchwała Nr V/31/2019

Rady Powiatu Kwidzyńskiego

z dnia 28 stycznia 2019 r.

 

w sprawie udzielenia pełnomocnictwa do reprezentowania samodzielnie Rady Powiatu Kwidzyńskiego przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym i Naczelnym Sądem Administracyjnym w Warszawie.

Na podstawie art. 14 ust. 3 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (tekst jedn. Dz. U. z 2018, poz.995 z późn. zm.), art. 98 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny ( tekst jedn. Dz. U. z 2018, poz. 1025 z poźn. zm.) oraz art. 32, art. 34, art. 35 § 1, art. 36 pkt 2 i art. 54 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ( tekst jedn. Dz. U. z 2018, poz. 1302 z późn. zm.)

 

Rada Powiatu uchwala, co następuje:

 

§ 1.

Udziela się pełnomocnictwa:

  1. Panu Jerzemu Śniegowi - Przewodniczącemu Rady Powiatu Kwidzyńskiego - do reprezentowania samodzielnie Rady Powiatu Kwidzyńskiego przed wojewódzkim sądem administracyjnym,
  2. Panu Januszowi Stykowi - Radcy Prawnemu Starostwa Powiatowego w Kwidzynie - do reprezentowania samodzielnie Rady Powiatu Kwidzyńskiego przed wojewódzkim sądem administracyjnym i Naczelnym Sądem Administracyjnym w Warszawie

w sprawie skargi Prokuratora Prokuratury Rejonowej w Kwidzynie na uchwałę Rady Powiatu Kwidzyńskiego z dnia 30 października 2017 r. Nr XXVI /148/2017 w sprawie ustalenia obowiązujących w 2018r. wysokości opłat za usunięcie i przechowywanie pojazdu usuniętego z drogi oraz wysokości kosztów powstałych w razie odstąpienia od usunięcia pojazdu.

 

§ 2.

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu.

 

§ 3.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

 

 

 

Uzasadnienie

1. W dniu 25.02019r. do Starostwa Powiatowego w Kwidzynie wpłynęły dwa egzemplarze skargi złożone przez Prokuratora Prokuratury Rejonowej w Kwidzynie skierowane do WSA w Gdańsku za pośrednictwem Rady Powiatu. Prokurator zarzuca naruszenie przepisów prawa w szczególności art. 130a ust. 6 ustawy z dnia 20.06.1997r. Prawo o ruchu drogowym poprzez ustalenie wysokości opłat za usuniecie pojazdu przy uwzględnieniu kosztów ponoszonych przez Powiat oraz nieprawidłowym określeniu granicy swobody regulacji w ramach której następuje ustalenie tych opłat- gdyż zdaniem Prokuratora stawki określone w uchwale odstępują istotnie od rzeczywistych kosztów jakie ponosi Powiat, a które są określone w umowach zawartych z wykonawcami usług transportu i usług przechowania pojazdów.

2. Zgodnie z art. 14 ust. 3 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (tekst jedn. Dz. U. z 2018 r. poz.995 z późn. zm.) zadaniem przewodniczącego rady powiatu jest wyłącznie organizowanie pracy rady oraz prowadzenie obrad rady. Jednakże przewodniczący jako organ rady może reprezentować radę na zewnątrz, np. przed sądem administracyjnym, w przypadku, gdy rada jest organem, której działanie lub bezczynność jest przedmiotem skargi do sądu i posiada stosowne upoważnienie rady. Oznacza to,że przewodniczący rady nie może w takim postępowaniu reprezentować powiatu w sposób samoistny, czyli bez odpowiedniego upoważnienia rady oraz nie może sam udzielać stosownego upoważnienia, np. radcy prawnemu. Jednocześnie rada może też upoważnić inny podmiot do reprezentowania swoich interesów przed tym sądem.

3. W myśl art. 98 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z poźn. zm.) pełnomocnictwo ogólne obejmuje umocowanie do czynności zwykłego zarządu. Do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu potrzebne jest pełnomocnictwo określające ich rodzaj, chyba że ustawa wymaga pełnomocnictwa do poszczególnej czynności. Z kolei przepisy ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ( tekst jedn. Dz. U. z 2018, poz. 1302 z późn. zm.) mówią, że w postępowaniu w sprawie sądowoadministracyjnej stronami są skarżący oraz organ, którego działanie, bezczynność lub przewlekle prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 32). Strony i ich organy lub przedstawiciele ustawowi mogą działać przed sądem osobiście lub przez pełnomocników (art. 34). Pełnomocnikiem strony może być adwokat lub radca prawny, a ponadto inny skarżący lub uczestnik postępowania, jak również rodzice, małżonek, rodzeństwo lub zstępni strony oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia, a także inne osoby, jeżeli przewidują to przepisy szczególne (art. 35 § 1). Pełnomocnictwo może być do prowadzenia poszczególnych spraw (art. 36 pkt 2). Ponadto art. 54 § 2 cytowanej ustawy stanowi, że organ, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi, przekazuje skargę sądowi wraz z aktami sprawy i odpowiedzią na skargę w terminie trzydziestu dni od dnia jej wniesienia.

W świetle powyższego podjęcie niniejszej uchwały jest uzasadnione.

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Łukasz Nowogrodzki 01-02-2019 09:35
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 01-02-2019
Ostatnia aktualizacja: - 01-02-2019 09:35