Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Starostwo Powiatowe w Kwidzynie

Uchwała VIII/40/2019 Rady Powiatu Kwidzyńskiego z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie określenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli szkół niewymienionych w art. 42 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela, nauczycieli prowadzących kształcenie w formie zaocznej oraz zasad zaliczania do wymiaru godzin poszczególnych zajęć w formie zaocznej i określenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć pedagogów, psychologów, logopedów, terapeutów pedagogicznych, doradców zawodowych, z wyjątkiem nauczycieli zatrudnionych w poradniach psychologiczno-pedagogicznych.( ZMIENIONA AKTUALNA: UCHWAŁA NR XXXVII/201/2022 RADY POWIATU KWIDZYŃSKIEGO Z DNIA 29 SIERPNIA 2022 R.)

Uchwała Nr VIII/40/2019

Rady Powiatu Kwidzyńskiego

z dnia 29 kwietnia 2019 r.

 

w sprawie określenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli szkół niewymienionych w art. 42 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela, nauczycieli prowadzących kształcenie w formie zaocznej oraz zasad zaliczania do wymiaru godzin poszczególnych zajęć w formie zaocznej i określenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć pedagogów, psychologów, logopedów, terapeutów pedagogicznych, doradców zawodowych, z wyjątkiem nauczycieli zatrudnionych w poradniach psychologiczno-pedagogicznych.

Na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 1 i art. 12 pkt 11 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (tekst jedn. Dz. U. z 2019 r. poz. 511) oraz art. 42 ust. 7 pkt 3 i art. 91d pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tekst jedn. Dz. U. z 2018 r. poz. 967 z późn. zm.) w związku z art. 76 pkt 22d ustawy z dnia 29 listopada 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz. U. z 2017 r. poz. 2203 z późn. zm.)

 

Rada Powiatu uchwala, co następuje:

 

§ 1.

Określa się tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczycieli szkół niewymienionych w art. 42 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela i nauczycieli prowadzących kształcenie w formie zaocznej oraz zasady zaliczania do wymiaru godzin poszczególnych zajęć w formie zaocznej oraz tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć pedagogów, psychologów, logopedów, terapeutów pedagogicznych, doradców zawodowych, z wyjątkiem nauczycieli zatrudnionych w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, stanowiące załącznik do niniejszej uchwały.

 

§ 2.

Traci moc uchwała Nr XLVII/294/2010 Rady Powiatu Kwidzyńskiego z dnia 30 sierpnia 2010 r. w sprawie określenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć niektórych nauczycieli oraz zasad zaliczania do wymiaru godzin poszczególnych zajęć w formie zaocznej.

 

§ 3.

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu Kwidzyńskiego.

 

§ 4.

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego.

 

 

 

 

Uzasadnienie

 

Art. 42 ust. 7 pkt 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (j.t. Dz. U. z 2018 r. poz. 967 z późn. zm.) został zmieniony przez art. 76 pkt 22 lit. d ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz. U. z 2017 r. poz. 2203 z późn. zm.). Zmiana polega na ujednoliceniu tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć, tzw. pensum: pedagogów, psychologów, logopedów, terapeutów pedagogicznych, doradców zawodowych prowadzących zajęcia związane z wyborem kierunku kształcenia i zawodu w celu wspomagania uczniów w podejmowaniu decyzji edukacyjnych i zawodowych oraz nauczycieli posiadających kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej zatrudnianych dodatkowo w celu współorganizowania kształcenia integracyjnego oraz współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym.

Mocą art. 91d pkt 1 ustawy - Karta Nauczyciela, zadania i kompetencje organu prowadzącego określone w art. 42 ust. 7 pkt 3 tej ustawy, wykonuje odpowiednio rada gminy, rada powiatu lub sejmik województwa. W świetle ww. przepisów kompetencja do określenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć, o których mowa w art. 42 ust. 2 pkt 1 Karty Nauczyciela – czyli zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz – z woli ustawodawcy została przyznana radzie powiatu, jako organowi prowadzącemu.

Zgodnie z art. 42 ust. 7 pkt 3 ustawy - Karta Nauczyciela, organ prowadzący szkołę lub placówkę określa tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć:

  1. nauczycieli szkół niewymienionych w ust. 3, nauczycieli szkół, o których mowa w art. 1 ust. 2 pkt 1a, nauczycieli prowadzących kształcenie w formie zaocznej, nauczycieli kolegiów pracowników służb społecznych, nauczycieli kształcenia na odległość, bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych oraz zasady zaliczania do wymiaru godzin poszczególnych zajęć w formie zaocznej i w kształceniu na odległość,
  2. pedagogów, psychologów, logopedów, terapeutów pedagogicznych, doradców zawodowych, z wyjątkiem nauczycieli zatrudnionych w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, z tym że wymiar ten nie może przekraczać 22 godzin.

Na podstawie Uchwały Nr XLVII/294/2010 Rady Powiatu Kwidzyńskiego z dnia 30 sierpnia 2010 r. w sprawie określenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć niektórych nauczycieli oraz zasad zaliczania do wymiaru godzin poszczególnych zajęć w formie zaocznej – pedagodzy, psycholodzy, logopedzi i doradcy zawodowi zatrudnieni w szkołach i placówkach realizują pensum w wymiarze 20 godzin. W wyniku konsultacji organu prowadzącego z dyrektorami szkół i placówek, odpowiedzialnymi za organizację pomocy psychologiczno-pedagogicznej w danej szkole lub placówce, wymiar pensum ww. specjalistów, a także terapeutów pedagogicznych, ustalony na poziomie 20 godzin tygodniowo – zgodnie z propozycją większości – pozostaje bez zmian (6 dyrektorów szkół/ placówek wskazało pensum 20 godzin, a dyrektorzy 2 szkół pensum 22 godziny).

Jednocześnie ustawodawca w art. 42 ust. 5c ustalił tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć dla nauczycieli realizujących w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin zajęć, co powoduje uchylenie przepisów uchwały Rady Powiatu Kwidzyńskiego w dotychczasowym brzmieniu.

Stosownie do postanowień art. 19 ust. 2 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (j.t. Dz. U. z 2019 r. poz. 263), projekt niniejszej uchwały został przedłożony do zaopiniowania przez reprezentatywne organizacje związkowe zrzeszające nauczycieli.

Niniejsza uchwała jest aktem prawa miejscowego. Zgodnie z art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (j.t. Dz. U. z 2017 r. poz. 1523 z późn. zm.), w wojewódzkim dzienniku urzędowym ogłasza się akty prawa miejscowego stanowione przez sejmik województwa, organ powiatu oraz organ gminy, w tym statuty województwa, powiatu i gminy. W myśl zaś art. 4 ust. 1 tej ustawy, akty normatywne, zawierające przepisy powszechnie obowiązujące, ogłaszane w dziennikach urzędowych wchodzą w życie po upływie czternastu dni od dnia ich ogłoszenia, chyba że dany akt normatywny określi termin dłuższy.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, w wyroku z dnia 5 maja 2016 r., sygn. akt IV SA/Po 123/16 (publ. LEX nr 2087567), wydanym na gruncie art. 42 ust. 6 i ust. 7 ustawy Karta Nauczyciela, uznał, że: „(…) uchwała jest aktem prawa miejscowego, albowiem zawiera normy o charakterze abstrakcyjnym oraz generalnym i została wydana przez ustawowo wskazany organ jednostki samorządowej na podstawie upoważnienia ustawowego. Uznanie uchwały za akt prawa miejscowego pociąga za sobą konieczność jej publikacji (…) w Dzienniku Urzędowym (…). Zgodnie bowiem z art. 2 ust. 1 u.o.a.n., ogłoszenie aktu normatywnego w dzienniku urzędowym jest obowiązkowe. Z kolei art. 4 ust. 1 przedmiotowej ustawy przewiduje stosowne vacatio legis, gdyż stanowi, że akty normatywne, zawierające przepisy powszechnie obowiązujące, ogłaszane w dziennikach urzędowych, co do zasady wchodzą w życie po upływie czternastu dni od dnia ich ogłoszenia, chyba że dany akt normatywny określi termin dłuższy. Zgodnie natomiast z art. 88 ust. 1 Konstytucji, warunkiem wejścia w życie ustaw, rozporządzeń oraz aktów prawa miejscowego jest ich ogłoszenie. Konstytucja wyklucza możliwość wejścia w życie aktu prawnego o charakterze normatywnym bez ogłoszenia go w ustawowo przewidzianym trybie”.

Zbieżne stanowisko zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z dnia 30 maja 2017 r., sygn. akt IV SA/Wr 35/17 (publ. Centralna Baza Orzeczeń Sądów Administracyjnych) oraz w wyroku z dnia 15 grudnia 2017 r., sygn. akt IV SA/Wr 397/17 (publ. Centralna Baza Orzeczeń Sądów Administracyjnych).

Wobec powyższego podjęcie uchwały jest uzasadnione.

 

Załącznik do Uchwały

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Łukasz Nowogrodzki 08-05-2019 10:26
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 08-05-2019
Ostatnia aktualizacja: Patrycja Rozmysłowicz 30-08-2022 11:09